GEOCACHINGPLUS - 2014/2022

Aplikacje Geokeszera

Aplikacje Geokeszera

cgeo-logo

C:Geo to chyba najpopularniejsza aplikacja do geocaching’u nie licząc rozbudowanego i bardziej skomplikowanego Locus’a. Ma praktycznie wszystko czego każdy geokeszer potrzebuje i co najważniejsze jest darmowa. C:geo to aplikacja bardzo intuicyjna, wystarczy kilka przeciągnięć palcem po ekranie smartfona aby poznać podstawowe funkcje i zasady działania programu.

C:Geo jest otwartym nieoficjalnym klientem serwisu geocaching.com oraz oferuje wsparcie dla innych platform  takich jak opencaching.  Jest w pełni przetłumaczony na język polski. Używaliśmy rożnych aplikacji pod system Android i c:geo to dla nas nr.1. Informacje o nowościach, pomoc, info o c:geo znajdziecie  na stronie cgeo.org.

START

Aplikację znajdziemy  w sklepie  btn_play

Po zainstalowaniu c:geo na telefonie przechodzimy do konfiguracji programu. Wchodzimy w USTAWIENIA a następnie USŁUGI i aktywujemy swoje konto na wybranych platformach. Następnym krokiem jest wybranie opcji  MAPA (źródła mapy).

            cgeo_1cgeo_2

Tutaj mamy do wyboru  kilka rodzajów map (Wybierz źródło mapy): Google/Mapa, Google/Satelita, OSM/Mapnik itd. Jeżeli dysponujemy stałym dostępem do Internetu w telefonie, to możemy sobie wybrać jedną z nich. Mamy również możliwość szukania skrzynek w trybie offline. W tym celu ściągamy mapę z tej strony tworzymy sobie katalog z mapą i wrzucamy ją na kartę pamięci w telefonie. (USTAWIENIA-> USŁUGI-> MAPA-> KATALOG Z MAPAMI OFFLINE).

           cgeo_3cgeo_4

Teraz wystarczy zapisać w pamięci  skrzynki które chcemy znaleźć i możemy szukać bez dostępu do Internetu.

           cgeo_5cgeo_6

Aby wyszukać interesujące nas skrzynki geocache, wystarczy w menu głównym wejść w MAPA ONLINE lub kliknąć ikonkę obok NAJBLIŻSZE aby aplikacja pokazała nam skrzynki schowane najbliżej nas. Po wybraniu jednej z nich wyświetli się informacja o skrzynce. Możemy ją zapisać, kliknąć aby poznać szczegóły lub  przejść w tryb kompasu aby rozpocząć poszukiwania.

           cgeo_9cgeo_7

Dzięki c:geo bez problemu zalogujemy znalezienie skrzynki – WPISZ WIZYTĘ. Ciekawą i bardzo pomocną funkcją jest opcja wpisania swoich własnych współrzędnych gps.

           cgeo_8cgeo_10

C:geo posiada jeszcze wiele innych opcji np: wyszukiwanie skrzynek po kodzie gc czy współrzędnych, wstawianie automatycznego podpisu po znalezieniu geocache’a, aż po automatyczne publikowanie znalezień na Twitterze. To wy sami musicie określić z  jakich opcji skorzystacie i jak skonfigurujecie swoje c:geo. Przyjemnej zabawy :-)

Send2cgeo

Twórcy C:geo stworzyli ciekawy skrypt/dodatek do przeglądarek internetowych. Pozwala on na dodawanie geocache’y bezpośrednio z komputera do c:geo w telefonie. Dodatek działa z geocaching.com jak i opencaching.pl

Skrypt Send2cgeo obsługuje przeglądarki Firefox i Google Chrome. Microsoft Internet Explorer nie jest obsługiwany.

Instalacja skryptu Mozilla Firefox:

 • Zainstaluj dodatek Greasemonkey i upewnij się, że został włączony w przeglądarce.
 • Rozpocznij instalację skryptu klikając tutaj
 • Greasemonkey zostanie uruchomiony automatycznie, należy potwierdzić instalację po wyświetleniu monitu
 • Przejdź do rejestracji, jak opisano poniżej.

Instalacja skryptu Google Chrome:

 • Zainstaluj dodatek Tampermonkey i upewnij się, że został włączony w przeglądarce.
 • Rozpocznij instalację skryptu klikając tutaj
 • Tampermonkey zostanie uruchomiony automatycznie, należy potwierdzić instalację po wyświetleniu monitu
 • Przejdź do rejestracji, jak opisano poniżej.

Rejestrowanie przeglądarki i urządzenia

 • Po udanej instalacji skryptu udajemy się na stronę tutaj i klikamy na  „Register Browser”
 • Można zmienić nazwę przeglądarki poprzez kliknięcie na jego nazwę (krok opcjonalny)
 • Uruchom c:geo na urządzeniu z systemem Android i wybierz Menu → Ustawienia → Usługi → Wyślij do c:geo
 • Określ nazwę urządzenia w ustawieniach „Twoja nazwa urządzenia” (krok opcjonalny)
 • Wybierz „Poproś o rejestrację”. Otworzy się okno informacyjne pokazujące pięcio-cyfrowy kod PIN
 • Teraz kliknij „Dodaj urządzenie”  i wpisz kod PIN
 • Kiedy wszystko przebiegnie zgodnie z planem, otrzymamy informację o prawidłowym zarejestrowaniu przeglądarki oraz  urządzenia.

cgeo_12cgeo_13

send2cgeo1

Jak korzystać z send2cgeo

Na stronie geocaching.com w trybie szukania na mapie, lub po kliknięciu w szczegóły skrzynki, zobaczymy link/przycisk „Send to c:geo”. Kliknięcie spowoduje dodanie skrzynki do listy którą później pobierzemy za pomocą programu c:geo zainstalowanego na telefonie.

Po dodaniu kilku skrzynek włączamy c:geo na telefonie i wybieramy :

Menu → Zapisane → Import → Import z send2cgeo
Skrzynki zostaną automatycznie pobrane z geocaching.com do listy zapisanych skrytek w c:Geo pobieranie może chwilę potrwać. Na stronie opencaching.pl link „Send to c:geo” dostępny jest w szczegółach wybranej skrzynki.

send2cgeo3send2cgeo2