GEOCACHING jest ogólnoświatową grą , która polega na szukaniu ukrytych w terenie skrzynek ze skarbami tzw.” Geocachy”. Skrzynki możemy znaleźć za pomocą urządzeń obsługujących system GPS. Dane czyli koordynaty oraz opis miejsca ukrycia znajdziemy na oficjalnej stronie poświęconej „geocachingowi” www.geocaching.com oraz na polskiej stronie www.opencaching.pl warto zarejestrować się w obu serwisach.
Początki Geocachingu sięgają 2000 r., kiedy to pasjonat sprzętu GPS, Amerykanin Dave Ulmer ukrył w lesie swoje wiadro, wypełniając je różnego rodzaju gadzetami mającymi zachęcić innych do poszukiwań i podał jego koordynaty na grupie dyskusyjnej użytkowników GPS. Ludzie odnajdowali pojemnik i dzielili się swoimi wrażeniami na wspomnianej grupie dyskusyjnej. Zachęceni pomysłem kolejni entuzjaści zaczęli chować swoje skrytki i podawać do nich współrzędne.
Słowo „cache” w języku angielskim to skrytka, kryjówka, schowek i nawiązuje do ukrywanych niegdyś skarbów przez piratów, złodziei, uciekinierów. Przedrostek „geo” (ziemia) oznacza po pierwsze globalny charakter tej zabawy jak również analogię do geografii, czyli nauki o rozmieszczeniu zjawisk na kuli ziemskiej. Słowem „geocache” określa się ukryty pojemnik przeznaczony do szukania. Oprócz angielskiego słowa „geocache” w Polsce stosuje się wymiennie takie nazwy jak „skrzynka”, „skrytka” albo „kesz”.
Istnieje kilka rodzajów skrzynek od mikro po skrzynki multi. Standardowy geocache powinien zawierać drobne fanty oraz Logbook czyli dziennik odwiedzin w którym odnotowujemy jego znalezienie.
Niekiedy w odkrytej skrzynce znaleźć możemy „Geokreta” lub Travelbug’a” jest to zarejestrowany przedmiot który ma za zadanie podróżowanie po świecie.
Według nieoficjalnych danych na świecie jest ukrytych około 3 milionów skrzynek.
Geocaching jest świetnym sposobem na spędzanie wolnego czasu, to możliwość odkrycia wielu pięknych i ciekawych miejsc w Polsce i na świecie.